سیستان و بلوچستان دارای رتبه اول صید ماهی تن و میگو در کشور

سیستان و بلوچستان دارای رتبه اول صید ماهی تن و میگو در کشور

خراسان - مورخ سه‌شنبه 1387/12/13 شماره انتشار 17215

 

علی اکبر رهدار-جنوب سیستان و بلوچستان یکی از مستعدترین و مهم ترین مناطق کشور برای صید انواع ماهیان به ویژه ماهی تن و میگو به شمار می آید به طوری که این استان در صید این دو نوع ماهی رتبه اول کشور را در اختیار دارد و حتی به گفته مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان در حال حاضر ۴٠ درصد صید ماهی تن کشور در این استان صورت می گیرد که آماری قابل توجه در بحث شیلات محسوب می شود.

سیستان و بلوچستان با وجود محرومیت هایی که از آن رنج می برد از قابلیت ها و ظرفیت های بسیار زیادی نیز سود می برد که یکی از مهم ترین قابلیت های استان، بنادر و سواحل جنوبی آن است که در صورت استفاده بهینه از این استعدادهای طبیعی، شاهد توسعه و پیشرفت روزافزون این استان مرزی و دورافتاده به ویژه در قسمت جنوبی آن خواهیم بود.ارتباط سیستان و بلوچستان با آب های آزاد باعث شده است که این استان در بحث شیلات از رونق قابل ملاحظه ای برخوردار باشد تا جایی که بسیاری از مردم این خطه با صید انواع ماهیان امرار معاش می کنند این در حالی است که در صورت توسعه صنعت صیادی و ایجاد امکانات مناسب برای صیادان و از همه مهم تر ایجاد صنایع وابسته از جمله صنایع بسته بندی در این منطقه می توان به ایجاد اشتغال پایدار در این منطقه محروم کمک به سزایی کرد.

به هر شکل در سال های اخیرصید  ماهی تن و میگو در سواحل جنوبی سیستان و بلوچستان،توسعه قابل ملاحظه ای یافته است که در این میان پرورش ٢ بار میگو طی یک سال، قابلیتی انکارناپذیر برای بخش شیلات این استان به شمار می آید.مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان در همین راستا گفت: با توجه به پرورش ٢ بار میگو در سال و دارا بودن ١٩ اسکله صیادی و دو مرکز تخلیه صید، این استان رتبه اول صید میگو را در اختیار دارد.

«سندگل» افزود: در حال حاضر ۴٠ درصد صید ماهی تن کشور در سواحل جنوبی سیستان و بلوچستان صورت می گیرد.وی تعداد شناورهای صیادی چابهار و کنارک را ٢ هزار و ٩۴ فروند اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: حدود ٢٣هزار صیاد و بهره بردار روی این شناورها مشغول به کار هستند.مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ٧٧ واحد صنایع شیلاتی در سواحل این استان وجود دارد و در زمینه تکثیر میگو ٧ کارگاه فعال است و سایت ۴ هزار هکتاری پرورش میگو در گواتر نیز در حال فعالیت است.

یک کارشناس شیلات هم گفت: با توجه به ظرفیت های موجود شیلاتی، ایجاد امکانات صادرات آبزیان به کشورهای هم جوار از جمله احداث بازارچه مشترک شیلات، می تواند باعث رونق این صنعت در استان شود.

«واحدی»، توسعه پایانه های تخلیه صید و احداث جایگاه سوخت ویژه بنادر صیادی را در کاهش هزینه های تولید و صادرات آبزیان موثر دانست.

یک کارشناس دیگر شیلات نیز گفت: با توجه به قابلیت های منطقه و پرورش گونه های جدید میگو که دارای وزن و مقاومت بالا در مقابل بیماری هاست مطالعه و پرورش این گونه ها می تواند در توسعه بخش صیادی موثر واقع شود.

«صیادی» افزود: تولید و پرورش ٢ بار میگو در سال از دیگر مزیت های استان است که نیازمند ایجاد پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی در مورد آن می باشد.

«رئیسی» یکی از صیادان منطقه کنارک از نبود برق در اسکله این بندر گلایه کرد و گفت: نبود امکاناتی همچون برق و تلفن ازجمله مشکلات اساسی موجود در منطقه کنارک است.

همچنین یکی از صیادان منطقه پسابندر چابهار گفت: در حالی که برق تا نزدیکی اسکله آمده اما باز هم این اسکله از وجود برق محروم است! «هوتی» افزود: نمی توان گفت که در این رابطه کاری نشده بلکه انتظارکار بیشتر است.در همین ارتباط مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: اسکله ها و احداث آن ها جزو طرح های ملی است که در چند فاز انجام می شود.

«سندگل» افزود: فاز اول، احداث خود اسکله است که انجام شده و فاز دوم، پشتیبانی شامل تامین برق و تلفن و غیره است که فاز اول این اسکله به پایان رسیده و در حال حاضر منتظر اعتبارات است.

وی تصریح کرد:به دنبال این هستیم که از محل اعتبارات دور دوم سفر هیئت دولت،برق این اسکله تامین شود که البته درخواست ما برای اسکله ها متفاوت است و در شرایطی که برای برخی اسکله ها برق و خدمات دیگر نیاز داریم،برخی اسکله ها که از این امکانات بهره مند است خدمات دیگری همانند هیدروگرافی و لای روبی نیاز دارد که درخصوص تامین اعتبارات درخواست انجام شده است و به محض تصویب آن ها اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

مدیرکل شیلات استان اظهار داشت: ایجاد برخی امکانات و تسهیلات مربوط به دیگر نهادها از جمله راه و ترابری است که باید با همکاری یکدیگر این مشکلات به حداقل برسد.

نبود صنایع شیلاتی وابسته از دیگر مشکلات و کاستی های صنعت شیلات در جنوب سیستان و بلوچستان است که در این رابطه با احداث کارخانجات تولید غذای میگو، می توان برای کاهش هزینه های تولید این آبزی ارزشمند اقدامات قابل ملاحظه ای را انجام داد.

/ 0 نظر / 11 بازدید