نکات بهداشتی برای نگهداری مواد غذایی در یخچال

- یخچال مکان امن و سالمی برای نگه داری از مواد غذایی محسوب می شود؛ با این حال نتایج بررسی ها نشان می دهد، قفسه های میوه و سبزی در یخچال می تواند بیش از ۷۵۰ برابر میزان طبیعی باکتری داشته باشد. باکتری هایی مانند ای کولی، سالمونالا و لیستری به میزان بیشتر از آنچه قبلا تصور می شد، در یخچال وجود دارد. به نوشته «Prevention» بیشتر موارد مسمومیت غذایی بر اثر کامل پخته نشدن مواد غذایی یا انتقال آلودگی از یک ماده غذایی به ماده دیگر به وجود می آید. برای پیشگیری از مسمومیت غذایی لازم است از روش نگهداری مواد غذایی در یخچال آگاه شویم.

میکروب می تواند با دمای سرد مقابله کند

بیشتر مردم به اشتباه تصور می کنند که سرد کردن غذا در یخچال میکروب ها را از بین می برد. در حالی که دمای سرد فقط میزان تکثیر باکتری را کند می کند تا غذایی را که تنها به مدت چند ساعت در دمای اتاق قابل نگه داری است، بتوان برای مدت چند روز در یخچال نگه داشت. البته روند تکثیر برخی از باکتری ها در دمای سرد کند نمی شود، از این رو این باکتری ها منبع مهم مسمومیت غذایی به حساب می آید. باکتری لیستریا که بیشتر در مواد غذایی مانند پنیر نرم، گوشت پخته سرد و ماهی دودی یافت می شود، می تواند در دمای ۱- تا ۴ درجه سانتی گراد رشد کند. علایم مسمومیت بر اثر میکروب لیستریا مانند علایم آنفلوآنزاست و در موارد نادر می تواند مننژیت ایجاد کند. به گفته کارشناسان، بیشتر مردم یخچال خود را به اندازه کافی سرد نگه نمی دارند. درجه توصیه شده، ۵ سانتی گراد یا کمتر است در حالی که در بیشتر منازل روی ۶ یا بالاتر تنظیم می شود. برای اطمینان حاصل کردن از دمای یخچال از دماسنج مخصوص یخچال استفاده و سعی کنید دما را روی ۴ سانتی گراد نگه دارید. از باز گذاشتن در یخچال به مدت طولانی بپرهیزید، غذای داغ را در یخچال نگذارید.

خطرات یک یخچال پر

در گذشته به علت بالا بودن میزان مواد نگه دارنده در مواد غذایی، بسیاری از افراد مربا و سس باز شده را بدون بروز هیچ مشکلی در کابینت ها نگه می داشتند.

اما امروزه کارخانه ها موظف اند مصرف مواد نگه دارنده را کاهش دهند. در نتیجه به محض باز شدن برخی مواد غذایی باید از آن در یخچال نگه داری شود.

توجه داشته باشید اگر یخچال شما پر است باید دمای یخچال را کم کنید یا ترموستات آن را طوری تنظیم کنید که زمان بیشتری موتور آن روشن باشد. هفته ای یک بار داخل یخچال را با آب داغ و مواد ضد عفونی کننده ،تمیز کنید.

گوشت را هرگز در قفسه بالا قرار ندهید

یکی از علت های اصلی بروز مسمومیت غذایی، انتقال پیدا کردن آلودگی از یک غذا به غذای دیگر است. به عنوان مثال قرار دادن مرغ خام که ممکن است به باکتری خطرناک کامپیلو باکتر آلوده باشد، روی بشقاب سالاد کار اشتباهی است.

علایم آلودگی به باکتری کامپیلوباکتر شامل معده درد، تب و اسهال است. حتی مرغ بسته بندی شده نیز ممکن است حاوی این نوع باکتری باشد بنابراین همیشه گوشت خام را در قفسه پایین یخچال قرار دهید. بیشتر اوقات از نقش سبزی ها در انتشار عفونت  باکتریایی غفلت می کنیم.

اگرچه آلودگی  ای کولی طی ۱۰ سال اخیر کاهش پیدا کرده است، اما میزان مسمومیت غذایی بر اثر این باکتری تغییر پیدا نکرده است زیرا منابع دیگر این باکتری از جمله سبزی های خام نادیده گرفته می شود. باکتری ای کولی قادر است دمای خیلی پایین را تحمل کند. این باکتری اغلب در خاکی که سبزی کاشته می شود، در کمین است. بنابراین باکتری می تواند از سبزی های خام به مواد غذایی دیگری انتقال پیدا کند.

برنج نیز در امان نیست

نوعی باکتری وجود داردکه در گیاهان نزدیک زمین مانند برنج، غلات و ادویه رشد می کند و علایم مسمومیت این باکتری حالت تهوع، استفراغ و اسهال است.

این باکتری به هنگام پخت نهفته می ماند اما به محض خنک شدن غذا، هاگ های سمی تولید می کند. مکان های دیگر مستعد برای رشد باکتری غلات کهنه و مرطوب و ادویه است. سرد کردن باعث کند شدن رشد این باکتری می شود.

بنابراین به محض خنک شدن، برنج را در یخچال قرار دهید. برنج پخته شده پس از ۳ روز در یخچال قابل مصرف نیست.

به حس بویایی خود تکیه نکنید

باکتری سودوموناس عامل بوی تند یا حالت لزجی در مواد غذایی است. با این حال ممکن است مواد غذایی که شاید بو و ظاهر خوبی داشته باشد حاوی این باکتری باشد که مصرف آن خطرناک است. پس نتیجه می گیریم نمی توان تنها به ظاهر و بوی غذا بسنده کرد.

غذای آماده یا عمل آمده، ۳ روز پس از باز شدن قابل مصرف نیست. با شکسته شدن مواد غذایی خام، قارچ به آن جذب می شود. این قارچ ها نیز از خود سم ترشح می کند.

یخ زدگی و پخت آن را از بین نمی برد و در میوه های خام، سبزی، گوشت و فرآورده های لبنی موجود است. بنابراین به محض کپک زدن ماده غذایی آن را دور بیندازید.

 

/ 1 نظر / 12 بازدید
تنها..مرا کسی نساخت خدا ساخت

عشق بازی کار عباس علی ست تا كه پرسیدم زمنطق عشق چیست ؟ در جوابم اینچنین گفت و گریست : لیلی و مجنون فقط افسانه است عشق بازی كار عباس علی ست . تبادل لینگ سلام دوست من اگه مایل به تبادل لینگ هستی منو با اسم(تنها..مرا کسی نساخت خدا ساخت) لینگ یا تو پیوندات لینگم کن بد بگو با چه اسمی لینگت کنم منتظرتم خود که میدونی تبادل لینگ چه مزیای داره