سیستان و بلوچستان با تولید سالانه 115 هزارتن، قطب تولید موز کشور است

به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگارن خوزستان، محمد کیخا' افزود: پنج هزار هکتار از زمینهای شهرستانهای چابهار، کنارک، سرباز و نیکشهر به باغات موز اختصاص یافته است. وی با بیان اینکه سه هزار و 700 هکتار از این باغات بارور هستند و میوه می دهند، گفت: هر هکتار از باغات موز سیستان و بلوچستان بیش از 30 تن محصول تولید می کند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: هزار و 300 هکتار از درختان باغات موز این منطقه به دلیل نرسیدن به حد میوه دهی غیر بارور هستند. وی اظهار داشت: برداشت محصول موز در سیستان و بلوچستان بطور عمده در ماه های آبان، آذر ، اسفند، فروردین و اردیبهشت انجام می شود.

کیخا گفت: هشت هزار نفر در سیستان و بلوچستان به صورت مستقیم و غیر مستقیم در کار تولید موز اشتغال دارند. وی افزود: طرحی با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در دست اجراست تا بزودی سطح زیر کشت موز استان با هدف خودکفایی کشور در این محصول به 10 هزار هکتار برسد. رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: هفت مرکز رنگ آوری موز(سبزی زدایی از این محصول) با ظرفیت 23 هزار تن در سال از ابتدای فعالیت دولت نهم تاکنون در این استان راه اندازی شده است.

مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان به سبب همجواری و نزدیکی به دریای عمان از توانمندی و ظرفیت بالایی در زمینه کاشت و برداشت موز برخوردارند.

/ 0 نظر / 10 بازدید