سیستان از نقاط منحصر به فرد جهان برای احداث نیروگاه بادی بادها یی که بر باد می ر

سیستان از نقاط منحصر به فرد جهان برای احداث نیروگاه بادی

بادها یی که بر باد می روند

خراسان - مورخ دوشنبه 1389/10/06 شماره انتشار 17732
نویسنده: زاهدان- علی اکبر رهدار

 

استان سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص خود در راستای استفاده از انرژی باد و خورشید برای تامین نیازهای اساسی اهمیت بسیار دارد. سیستان و بلوچستان به خصوص منطقه فلات سیستان توانمندی بالایی برای استفاده از انرژی باد را داراست. شواهد تاریخی نشان دهنده بهره برداری از این انرژی بی پایان در مناطق روستایی و تاریخی منطقه می باشد و هنوز آثاری از تاسیسات آسبادها در منطقه وجود دارد.

اولین توربین آزمایشی ۶۶۰ کیلوواتی در کنار پست فشار قوی لوتک زابل در اوایل سال ۸۸ احداث و برق تولیدی ۶۶۰ کیلووات در ساعت آن وارد مدار شد که براساس اعلام کارشناسان هر لیتر گازوئیل حدود 2.5 کیلو وات برق تولید می کند بر این اساس این توربین بادی ساعتی حدود ۳۵۰ لیتر گازوئیل صرفه جویی کرده است.مسئول نیروگاه های بادی و خورشیدی شرکت برق منطقه ای سیستان و بلوچستان در این باره می گوید: برق مصرفی استان در ساعات اوج مصرف ۸۰۰ مگاوات در ساعت می باشد و برای تولید این میزان برق باید در ساعت ۴ میلیون لیتر گازوئیل با توربین های موجود استان مصرف شود.

«مهندس سرگلزایی» می افزاید: با محاسبه گازوئیل تحویلی در نیروگاه با قیمت ۶۰۰ تومان در ساعت در سیستان و بلوچستان ساعتی حدود دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان فقط برای تولید انرژی برق هزینه می شود.کارشناس ارشد فیزیک می گوید: توپولوژی خاص منطقه شمال استان (سیستان) که هم مرز دو کشور پاکستان و افغانستان می باشد، آن را به صورت یک تونل ارتباطی بین مناطق سرد شرقی و کویر و ریگزارهای جنوب غربی افغانستان در آورده و اختلاف دمای کویر در ساعت های مختلف باعث ایجاد گرادیان فشار در طرفین این تونل دورانی می شود. «رهدار» می افزاید: در نتیجه با گرم شدن هوای منطقه و ریگزارها، هوای گرم به بالا و به مناطق ارتفاعات کوه های بابا در رشته کوه هندوکش، حرکت می کند و در آن جا به دلیل کمی فشار، تولید باد می کند. این استاد دانشگاه و کارشناس ارشد سابق هواشناسی استان می گوید: این بادها به سمت غرب و جنوب افغانستان و منطقه خراسان جنوبی به حرکت در می آید و پس از عبور از کوه های منطقه نهبندان به فلات باز سیستان وارد می شود. در این جا به دلیل مسطح بودن منطقه و نبود موانع طبیعی باد شدیدی جریان می یابد که در بیش از ۶ ماه سال با سرعت بیشتر از ۱۰ متر بر ثانیه می وزد و به بادهای ۱۲۰ روزه معروف است. وی می افزاید: برای احداث یک مزرعه بادی وجود سه عامل ضروری است که عبارتند از: صاف و مسطح بودن زمین، جهت ثابت باد و قدرت و تداوم باد.

«مهندس سرگلزایی» در این باره می گوید: فلات سیستان هر ۳ مزیت را دارد و کمتر نقطه ای را در دنیا می توان یافت که هر ۳ عامل را به طور کامل داشته باشد. وی قدرت باد را بین 5.7 تا 7.2 متر بر ثانیه در طول سال می داند و می گوید: دشت صاف و سطح زبری ۱۰ درصد منطقه به شعاع ۳۰ کیلومتر قابلیت نصب هر نوع توربین را دارد و جهت باد در منطقه میل نادر سیستان شمال، شمال شمال می باشد. وی می افزاید: در منطقه میل نادر در ۳۶۵ روز سال باد وجود دارد با رنکینک باد ۹۸ درصد که بالاترین رنکینک باد جهانی در دنیا ۹۹ درصد می باشد. مسئول نیروگاه های بادی و خورشیدی شرکت برق منطقه ای استان بابیان این که رنکینک باد در منطقه لوتک که اولین توربین آزمایشی در آن نصب شدحدود یک سال و نیم برق تولید کرد می گوید: شرکت های متفاوتی درخواست صدور مجوز مطالعه توربین های بادی و نیروگاه بادی را در منطقه داشته اند و شرکت «صها» مجوز مطالعه نیروگاه هزار مگاواتی دریافت کرده و حدود هزار هکتار زمین هم تحویل شده است.«مهندس سرگلزایی» با اشاره به درخواست برق به میزان هزار مگاوات از سوی پاکستان افزود: مطالعات آن انجام و محل احداث نیروگاه هم تعیین شده است و در صورت احداث نیروگاه بادی می توان علاوه بر تامین حدود یک سوم برق مصرفی کشور، نیاز برق کشورهای همسایه را نیز تامین کرد که این امر حاکی از توجیه بالای اقتصادی این طرح است.

وی می گوید: گروه های متفاوت خارجی هم برای احداث نیروگاه های بادی در منطقه سیستان دیدارهای زیادی داشته اند گروه هایی از کشورهای فنلاند، انگلیس، اسپانیا، قبرس و استرالیا متقاضی احداث نیروگاه بادی در منطقه سیستان می باشند.ایرانیان مقیم استرالیا از دیگر گروه هایی هستند که برای احداث نیروگاه از استان دیدار کرده اند.

دکتر عظیمی یکی از ایرانیان مقیم استرالیاست که در کشور استرالیا با نیروگاه بادی ۸ هزار و ۵۰۰ مگاواتی برق تولید می کند.اشتغال زایی از دیگر مزیت های احداث نیروگاه های بادی می باشد. در کشورهای اروپایی برای یک مگاوات برق بادی ۱۵ تا ۱۹ نفر اشتغال ایجاد می شود.

«مهندس سرگلزایی» می افزاید: این رقم در کشورهای در حال توسعه به راحتی می تواند دو برابر شود و قطعا در منطقه سیستان و بلوچستان با احداث کارخانجات تولید و تجهیزات و لوازم جانبی توربین های برق بادی برای تعدادی از جوانان متخصص و نیمه متخصص اشتغال زایی خواهد شد.

هزینه توربین های تولید برق از باد در کمتر از حدود ۳ سال جبران می شود که خود توجیه اقتصادی بالای احداث این نیروگاه ها را نشان می دهد. از اول تیرماه ۸۸ تا آبان ماه ۸۹ اولین توربین بادی ۶۶۰ کیلوواتی آزمایشی سیستان یک میلیون و ۴۰۰ هزار کیلووات ساعت برق تولید کرده است که اگر سوخت مصرف می شد ۷۰۰ هزار لیتر گازوئیل باید مصرف می شد که حدود ۴۵۰ میلیون تومان صرفه جویی شده است. حال با توجه به شرایط منطقه و نیاز کشورهای همسایه و درخواست برق از ایران از طرف پاکستان- هزار مگاوات- و تمایل سرمایه گذاران احداث نیروگاه های آزمایشی توسط دولت ضروری می باشد.

 

/ 0 نظر / 14 بازدید