جوان ترین استان کشور درانتظار تحقق فرصت های شغلی

جوان ترین استان کشور درانتظار تحقق فرصت های شغلی

خراسان - مورخ سه‌شنبه 1389/03/04 شماره انتشار 17558

 

در حالی که بیکاری از مهم ترین مشکلات سیستان و بلوچستان به عنوان جوان ترین استان کشور محسوب می شود، بر اساس برنامه ریزی های انجام گرفته در سال جاری، ۳۶ هزار فرصت شغلی برای جوانان بیکار سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده است با این حال این سوال در اذهان عمومی مطرح است که آیا این فرصت ها می تواند در عمل اشتغال زایی کند یا فقط آمارنمایی و تبلیغات خواهد بود؟!این در حالی است که سیستان و بلوچستان با توجه به این که یکی از استان های مطرح دانشگاهی به حساب می آید بیشتر تحصیل کرده های آن به دلیل بی توجهی مسئولان به رفع معضل بیکاری نتوانسته اند در این استان مشغول به کار شوند.بر اساس آمار ارائه شده تا پاییز سال گذشته، میزان بیکاری در سیستان و بلوچستان ۸/۱۳ درصد بود اما شواهد موجود و آن چه به چشم می آید بیشتر از آمار ارائه شده است.

در این راستا یکی از جوانان تحصیل کرده استان، ایجاد طرح های اشتغال زایی را مفید دانست و اظهار داشت: باید به مقوله اشتغال در سیستان و بلوچستان توجه ویژه و خاصی شود زیرا که این استان با ۲ کشور پاکستان و افغانستان هم مرز است و جوانان گاه به دلیل نبود فرصت شغلی مجبور به روی آوردن به کارهایی همانند قاچاق کالا و سوخت می شوند که این موضوع مشکلات اساسی را برای جوانان در بر داشته و خواهد داشت.

«کیخا» از مسئولان خواست تا به آمار و ارقامی که در زمینه ایجاد اشتغال ارائه می شود به درستی عمل کنند و فقط حرف ها و آمار مربوط به جلسات نباشد چرا که به نظر می رسد در گذشته چنین بوده است.

یکی دیگر از دانش آموختگان رشته شیمی با اشاره به این که ۳۶ هزار فرصت شغلی به سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است، از مسئولان خواست تا جلوی پارتی بازی های احتمالی را بگیرند و این تعداد فرصت شغلی را به حق و منصفانه بین متقاضیان کار تقسیم کنند، تا بسیاری از تهدیدات فعلی به فرصت های طلایی در راستای توسعه استان منجر شود.از سوی دیگر مسئول دبیرخانه اشتغال سیستان و بلوچستان گفت: با واگذاری ۳۶ هزار فرصت شغلی به استان بر اساس آیتم ها و محورهایی که وزارت کار و امور اجتماعی اعلام کرده بود، با دستگاه های مختلف تعامل شد که در این راستا هر دستگاه میزان فرصت شغلی را که می تواند در بخش های مختلف صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات ایجاد کند، به اداره کل کار و امور اجتماعی استان اعلام کند.

«توران سرابندی» افزود: از سال ۸۵ تاکنون ۲۴ هزار و ۵۷۴ شغل با طرح گسترش بنگاه های زودبازده ایجاد شده است که حدود ۱۲ هزار شغل مربوط به شهرستان زاهدان است.وی ادامه داد: از ابتدای سال ۸۵ تا فروردین ماه امسال بانک های استان ۴۶۱ میلیارد تومان تسهیلات در زمینه اشتغال در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن و خدمات پرداخت کرده اند که ۱۹۰ میلیارد تومان از این تسهیلات به زاهدان مربوط می شود که در اختیار بخش های اقتصادی قرار گرفته است.

«رضا. ش» یکی از جوانانی که از تسهیلات بنگاه های زودبازده استفاده کرده است، گفت: به دلیل نبود سرمایه و نداشتن تخصص کافی نتوانستم از این وام در راستای اشتغال زایی استفاده کنم و به این خاطر تعدادی از این تسهیلات را در بانک سرمایه گذاری و مبلغی را هم برای خرید خودرو برای مسافرکشی بین شهری استفاده کردم.

یکی دیگر از این جوانان که با وجود تخصص کافی نتوانسته است از این تسهیلات استفاده لازم را به منظور اشتغال زایی در حرفه و تخصص خود ببرد، گفت: این تسهیلات را دریافت کردم اما به لحاظ قانون های دست و پاگیر تاکنون نتوانستم از این تسهیلات در راستای تخصص و حرفه خود استفاده کنم.

«حسین. ع» ادامه داد: بنابراین تسهیلات دریافتی فقط خرج مایحتاج روزانه ام می شود.سرپرست فرمانداری زاهدان در کارگروه اشتغال شهرستان زاهدان با اشاره به این که از ۳۶ هزار فرصت شغلی تعیین شده در سیستان و بلوچستان ۱۰ هزار فرصت آن مربوط به این شهرستان است، اظهار داشت: تمامی ادارات و حوزه های شهرستان موظف هستند که برای ایجاد اشتغال پایدار در منطقه به آمار و ارقامی که مشخص شده است توجه خاصی داشته باشند.

«صادقی» با بیان این که بیشترین معضلات و مشکلات استان ناشی از بیکاری است از تمامی ادارات و دستگاه های اجرایی و بانک ها خواست تا برای رسیدن به این اهداف ارزشمند که دغدغه کشور است اهتمام جدی داشته باشند.

وی با بیان این که ۱۰ هزار فرصت شغلی به تفکیک در بخش ها تقسیم شده است تاکید کرد: بخشداری ها باید عملکرد خود را در زمینه اشتغال مصوب ماهانه به فرمانداری ارائه دهند.بر اساس بررسی های انجام گرفته سیستان و بلوچستان علاوه بر کمبود اشتغال زایی نیازمند مدیریت جامع در زمینه های ایجاد اشتغال زایی است.

 

/ 0 نظر / 30 بازدید