وجود نیمی از بافت های فرسوده سیستان و بلوچستان در مرکز استان

وجود نیمی از بافت های فرسوده سیستان و بلوچستان در مرکز استان

خراسان - مورخ دوشنبه 1389/03/17 شماره انتشار 17568

 

احیای بافت های فرسوده در شهرها به ویژه مراکز استان ها و کلان شهرها از جمله مواردی است که به زیباسازی و تغییرچهره آن ها کمک می کند و در این میان کلان شهری چون زاهدان که به گفته مسئولان حدود ۵۰درصد بافت  های فرسوده و قدیمی سیستان و بلوچستان در شهر زاهدان واقع شده است نباید از این امتیاز بی بهره ماند.زاهدان از جمله شهرهای قدیمی کشور است که این نیاز در آن بیشتر محسوس است چرا که وجود محلات قدیمی و حتی تازه سازی که بدون رعایت اصول شهرسازی و نکات ایمنی بنا شده است بر ضرورت توجه به آن می افزاید.

یک شهروند زاهدانی در این باره گفت: بسیاری از بناهای موجود قدیمی و فرسوده و نیازمند بازسازی است. «میر» افزود: بسیاری از شهروندان به بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی خود علاقه مند هستند اما مسائل مالی و اقتصادی، اجازه چنین کاری به آن ها نمی دهد.

وی اظهار داشت: خوشبختانه دولت تسهیلاتی از جمله تخفیف در صدور پروانه ساختمان و همچنین بهره مندی از وام های بدون سپرده را در دستور کار قرار داده است که می تواند در این کار راهگشا باشد.وی بر تبلیغات و اطلاع رسانی بیشتر در این باره تاکید و اظهار امیدواری کرد، شهروندان با استفاده از موقعیت و شرایط موجود بتوانند در این راه گام بردارند.در سیستان و بلوچستان ۲هزار و ۵۰۲هکتار بافت فرسوده وجود دارد که ۵۰درصد آن سهم شهر زاهدان است. این کلان شهر با وسعتی در حدود ۸هزار هکتار، یک سوم جمعیت سیستان و بلوچستان را در خود جای داده است و عمده بافت مرکزی و اصلی شهر بافت قدیمی و فرسوده است، که نیاز به نوسازی و مقاوم سازی دارد و باعث شده است چهره این کلان شهر نیز در برخی نقاط مطلوب برای زندگی به نظر نرسد. مدیرعامل شرکت عمران و مسکن سازان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: احیای بافت فرسوده شهر زاهدان به صورت یک الگو در حال اجراست و در مرحله اول آن که میدان فلسطین را با ۲۱هکتار وسعت دربرمی گیرد با احداث واحدهای جدید با استفاده از فناوری های نوین و سازه های جدید، تعریض معابر و ایجاد فضاهای آموزشی فرهنگی جدید بافت فرسوده این نقطه از شهر احیامی شود. «شهلی بر»افزود: ۲هزار و ۵۰۲ هکتار بافت فرسوده در استان وجود دارد که از این میزان بیش از ۵۰درصد آن سهم شهر زاهدان است که نوسازی و مقاوم سازی در بیشتر نقاط استان درحال اجراست و در اغلب شهرهای استان افراد برای احیای بافت فرسوده تحت تملک خود از تسهیلات ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی عوارض پروانه ساخت به صورت رایگان استفاده می کنند. وی گفت: سیاست و رویکرد دولت، تشویق مردم در مشارکت دهی ساخت و ساز است و حمایت های لازم نیز توسط دولت به طور جدی صورت می گیرد.

یکی از کارشناسان طرح های توسعه و عمران بافت های فرسوده نیز در این خصوص اظهار داشت: با توجه به آن که بناهای فرسوده در کوچک ترین حوادث غیرمترقبه خود حادثه ساز هستند استحکام بخشیدن به این بناها لازم و ضروری به نظر می رسد ضمن آن که وجود این بناها منظر و سیمای شهری را نیز مخدوش می کند.

«براهویی مقدم» افزود: اصلاح خطوط ارتباطی در داخل محدوده بافت فرسوده و برنامه ریزی صحیح برای اسکان جمعیت با توجه به سرانه های مصوب در محدوده های مشخص شده این بافت ها می تواند با توجه به آن که بیشتر این نقاط در محدوده های اصلی و مرکزی شهرها هستند درکنترل ترافیک جمعیت و اصلاح خطوط ارتباطی در داخل محدوده بافت های فرسوده نیز موثر باشد. شهردار زاهدان نیز با اشاره به این که املاک متعلق به شهرداری از مرکز تا اطراف شهر زاهدان توسط مردم بدون در نظر گرفتن و یا پرداخت حقوق شهرداری تصرف و ساخت و ساز شده است گفت: بودجه این شهرداری در سال گذشته ۳۰۰ میلیارد ریال بود که امسال به ۴۳۰ میلیارد ریال افزایش یافته است و در حدود ۷۰ درصد آن برای پروژه های عمرانی شهر و ۳۰ درصد باقی مانده صرف هزینه های جاری خواهد شد.«اسماعیل حسین زهی» اظهار داشت: شهرداری برای بهسازی شهری نیازمند توجه ویژه دولت به نقاط محروم و در نظر گرفتن برخی امکانات و تسهیلات ویژه است چرا که برای انجام هر چه سریع تر و بهتر پروژه های عمرانی درآمد شهرداری ها کافی نیست.رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز با مطلوب خواندن روند اجرای پروژه احیای بافت های فرسوده زاهدان گفت: کار احیای بافت های فرسوده و توانمند سازی این نقاط به خوبی پیش می رود و کارها و اقدامات انجام شده در زمینه کارها و اقدامات عمرانی قابل قبول است.

«مقیمی» افزود: سیاست دولت در هر ساخت و ساز، تبعیت از قوانین نظارت و کیفیت اجرای هر طرح است و در نظر و نگاه کلی می توان گفت که از تمامی استانداردها در اجرای این پروژه تبعیت شده است.

 

/ 0 نظر / 22 بازدید