ضرورت توسعه کشاورزی گلخانه ای در سیستان و بلوچستان

ضرورت توسعه کشاورزی گلخانه ای در سیستان و بلوچستان

خراسان - مورخ یکشنبه 1389/09/07 شماره انتشار 17709
نویسنده: رهدار

 

استان سیستان و بلوچستان با ۱۸۷هزار و ۵۰۲کیلومترمربع وسعت، 11.5 درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است. این استان پهناور ۴۰۹ هزار هکتار اراضی قابل کشاورزی دارد که حدود دو درصد مساحت استان می باشد اما شرایط آبی استان در سال های «ترسالی» و «خشکسالی» باعث شده که سالانه بین ۴۵ تا ۷۰درصد از این سطح زیرکشت محصولات زارعی و باغی رود.سرپرست جهاد کشاورزی استان تولید سالانه محصولات و حاصل زحمت کشاورزان و دام داران و صیادان استان را حدود ۳میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی و شیلاتی اعلام کرد. «دهباشی» افزود در بخش صید و صیادی و کشاورزی در استان حدود ۱۷۰هزار نفر بهره بردار و اشتغال زایی وجود دارد. وی منابع تامین آب مورد نیاز کشاورزی استان را از ۸هزار و ۵۷۶ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و هزار و ۹۲۵رشته قنات و ۷۹۹ رشته چشمه با میزان هزار و ۴۲۷ میلیون مترمکعب و رودخانه های هیرمند، سرباز، لادیر، بمپور، بامیزان آبدهی متوسط ۴هزار و در این استان پهناور که اقتصاد آن برپایه کشاورزی شامل محصولات جالیزی، پیاز، نباتات علوفه ای و غلات با برداشت سالانه دو میلیون و ۱۰۲هزار و ۶۹۱تن است اعلام کرد.

در شرایط عادی قسمت های وسیعی از استان به علت شرایط اقلیمی مساعد امکان کشاورزی در تمام طول سال فراهم است. رئیس جهاد کشاورزی شهرستان نیک شهر گفت: کشت برنج در این شهرستان سالانه دوبار انجام می شود که موقعیت ویژه و منحصر به فردی می باشد. به گفته «حبیب رئیسی» برداشت یونجه در این شهرستان با برداشت ۱۹-۱۸ چین در سال از دیگر توانمندی های این منطقه می باشد. کشت تلفیقی و خارج از فصل محصولات زراعی به خصوص هندوانه و سیب زمینی و پیاز از مزایای سرمایه گذاری در استان می باشد.

محصولات باغی استان با تولید سالانه حدود ۲۸۹ هزار و ۲۵۲تن از دیگر مزیت های استان می باشد که شامل پسته، انواع مرکبات (لیموترش، نارنگی، پرتقال، گریپ فروت، لیموشیرین، نارنج، انبه، پایایا، چیگو، گواوا، زردآلو، گردو، زیتون، کنار، بادام، آلوسیاه و انجیر) می شود. این استان از لحاظ سطح زیر کشت نخیلات رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده و از لحاظ تولید خرما رتبه دوم کشور را کسب کرده است.متوسط بارندگی ۱۰۳میلی متر باران در استان در سال های «ترسالی» موجب شده تا این استان پهناور با وجود این ویژگی ها و توانمندی های منحصر به فرد در زمره استان های خشک قرار گیرد که این خود مسائلی را مثل بیکاری به دلیل نبودن صنایع دیگر و ناامنی در پی داشته است و در نتیجه توجه به توسعه کشاورزی گلخانه ای هم ضرورت و هم توجیه اقتصادی بالایی دارد.سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان سطح زیر کشت گلخانه های استان را حدود ۲۰۰هکتار اعلام می کند و می افزاید: ۳هزار و ۵۹۷واحد گلخانه استان سالانه حدود ۴۲هزار و ۱۱۲تن محصول تولید می کنند و ۴هزار و ۴۴۳ نفر اشتغال مستقیم دارند. مهم ترین محصولات گلخانه ای شامل انواع سبزی و صیفی (خیار، گوجه فرنگی، فلفل، توت فرنگی و بادمجان) می باشد. از نکات مهم تولید گلخانه ای استان تولید روزانه ۴هزار و ۵۰۰شاخه گل رز در ۴رنگ و صدور آن به سایر استان ها و خارج از کشور می باشد.

حال با توجه به شرایط آب و هوایی استان و کمی آب و خشکسالی های اخیر در شمال استان با توجه به شرایط سرچشمه آب رودخانه هیرمند در افغانستان و حضور نیروهای بیگانه و دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه مسئولان استانی را در وهله نخست و مسئولان کشوری را در مراحل بعدی درخصوص توسعه و گسترش کشاورزی در بخش گلخانه ای می طلبد. کشت سالانه ۲۰۰هزار هکتار اراضی قابل کشت و مصرف بالای آب برداشت دومیلیون و ۵۳۶هزار و ۸۶۹تن محصول را در پی دارد درحالی که کشت سالانه ۲۰۰هکتار سطح گلخانه های استان برداشت ۴۲هزار و ۱۱۲ تن محصول را در پی دارد که در صورت توسعه گلخانه ها محصول به دو برابر یعنی به حدود ۴میلیون تن سالانه خواهد رسید.

شرایط آب و هوایی استان به خصوص در جنوب استان به گونه ای می باشد که منطقه را به یک گلخانه طبیعی تبدیل کرده که به هندوستان کوچک معروف می باشد. کشت محصول هندوانه و تامین هندوانه شب یلدای ایرانیان در منطقه چابهار انجام می شود که این امر بر ویژگی کشت حدود ۴۰۰هکتار چای ترش در دلگان و نیک شهر (نقاط منحصر به فرد کشت چای ترش (مکی) و سایر ویژگی های استان افزوده است و توجه به کشاورزی و توسعه گلخانه ها و توجه به گلخانه طبیعی استان امری ضروری می باشد.

 

/ 0 نظر / 17 بازدید